Basit Makineler: Kaldıraç Oyunu

Basit makinelerdeki kaldıraçlar için hazırlanmış muhteşem bir similasyon oyunu. Giriş kısmında “İntro” bölümüne tıklayarak, oyun hakkında bilgi alabilir, “Balance Lab” bölümünden kendinizin belirlediği kaldıraç durumlarını test edebilir ve “Game” bölümünden ise oyunları oynayabilirsiniz. Etkinlikte sağ taraftaki ağırlıkları verilmiş tuğlaları kaldıraçtaki belirli bölmelere koyarak denge durumlarını test edebilirsiniz.

Kaldıraçlar, belirli bir uzunluğa sahip sağlam bir çubuk ile destek noktasından oluşur. Kuvvetin uygulandığı nokta ile destek noktasının ve yükün bulunduğu yere göre kuvvet kazancı değişir. Kaldıraçlarda kuvvetin uygulandığı nokta ile destek noktası arasındaki uzaklığa kuvvet kolu, yükün etki ettiği nokta ile destek noktası arasındaki uzaklığa da yük kolu denir.

Kaldıraçta kuvvet kazancı oluşabilmesi için kuvvet kolunun yük kolundan uzun olması gerekir. Kuvvet kolu, yük kolundan hangi oranda büyükse o oranda kuvvetten kazanç oluşur. Kuvvetin ortada olduğu kaldıraçlarda ise her zaman kuvvetten kayıp, yoldan kazanç vardır.

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Sonu
14 Haziran 2019 CUMAÜye OlŞifremi Unuttum