Kazanımlar

7.1.5. Organ Bağışı ve Organ Nakli  Önerilen Süre: 2 ders saati
Konu/Kavramlar: Organ bağışı, organ nakli
7.1.5.1. Organ bağışı ve organ naklinin toplumsal dayanışma açısından önemini kavrar.

Organ Bağışı ve Organ Nakli

Organ bağışı, bir kişinin hayattayken kendi isteğiyle, tıbben yaşamı sona erdikten (beyin ölümü gerçekleştikten) sonra doku ve organlarının hastaların tedavisinde kullanılmasına izin vermesi ve bunu iki şahit huzurunda belgelemesidir.

organ-bagisi

Beyin ölümü; beyin, beyincik ve hayati merkezlerin yer aldığı beyin sapının fonksiyonlarının geri dönülmez şekilde kaybolduğu ve mutlak ölümle sonuçlanan bir süreçtir.
Bir organın görevini yerine getiremeyip vücut için zararlı olmaya başladığında sağlıklı organla değiştirilmesi organ naklidir. Organ nakli, sağlıklı kişiden alınan organla yapılabildiği gibi beyin ölümü gerçekleşmiş kişiden alınan organla da yapılabilir.

Kimler Organ Bağışı Yapabilir?
Akli dengesi yerinde, 18 yaşından büyük herkes organ bağışında bulunabilir. Organların biri bağışlanabileceği gibi tamamı da bağışlanabilir. Sağlıklı olan her organ bağışlanabilir. Ülkemizde kalp, kalp kapağı, karaciğer, böbrek, gözün kornea tabakası, kas ve kemik iliği dokuları başarı ile nakledilmektedir.

Organ Nakli

Vücutta görevini yerine getiremeyen organların yerine sağlam organların nakledilmesine organ nakli denir.

Canlı ya da beyin ölümü gerçekleşen kişilerden organ nakledilebilir. Canlı bireylerden organ nakli yapılacaksa çift organlardan birisi veya organın bir kısmı alınır. Böbreklerden birisi, pankreas ve karaciğerin bir kısmı nakledilir.

Sağlıklı bütün organlar nakledilebilir.

Organ Nakli Bekleyen Hasta Sayısı

organ-nakli-bekleyen-hasta-sayisi

 

2024 LGS Sınavı
04 HAZİRAN 2024 PAZAR