Kimya Nobel Ödülü Açıklandı!

Kimyada 2018 Nobel Ödülü, yeni proteinler yaratmak için evrimsel ilkelerden yararlanan çalışmaları için  Frances H. Arnold, George P. Smith ve Gregory P. Winter’a verildi.
California Institute of Technology’de kimya mühendisliği profesörü olan Arnold, ödülün yarısını yaptığı çalışma ile kazandı.
Missouri Üniversitesi’ndeki George Smith ve Gregory Winter, İngiltere’de Cambridge’deki Moleküler Biyoloji Laboratuvarı’nda, “peptitlerin ve antikorların faj gösterimi için” ödülünün diğer yarısını paylaştılar.
İsveçli muhabirlere İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi genel sekreteri Göran K. Hansson, “Bu yılki ödül, evrimin gücünü kullanmakla ilgili” dedi.
Bu bilim adamları laboratuvarda evrimsel teknikleri kullanarak güçlü antikorlar, enzim – kimyasal reaksiyonları hızlandıran moleküller – ve diğer önemli biyolojik molekülleri yarattılar.
Ödül kimya içindi, ancak çalışma biyoloji ve mühendislik boyunca geniş uygulamaları var.
Arnold, Ulusal Bilimler Akademisi, Ulusal Tıp Akademisi ve Ulusal Mühendislik Akademisi üyesi olmak için birkaç kişiden biridir. 1993 yılında Arnold, “yönlendirilmiş evrim” adı verilen bir teknikle yeni enzimler yaratan ilk kişiydi.
Mutasyonlar, genetik bilginin karıştırılmasıyla yeni özelliklerin ve türlerin evrimine izin verir. Arnold, proteinlerinin gücünü değiştiren bakterilere rastgele nokta mutasyonları getirdi.
Bu 1901’den beri kimya için verilen 110. Nobel Ödülü oldu. Bir sonraki Nobel Barış Ödülü, Cuma günü açıklanacak.

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Sonu
14 Haziran 2019 CUMAÜye OlŞifremi Unuttum