Dört Yeni Element Keşfedildi

Kimyasal elementleri sınıflandıran periyodik tabloya dört yeni element eklendi.

Periyodik Tablo‘ya 4 yeni element eklendi.

Nihonium, moscovium, tennessine ve oganesson isimli elementlerin tabloda yer almasına International Union of Pure and Applied Chemistry (Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği) de onay verdi. Bu onay ile birlikte güncellenmiş tablo pek çok eğitim kurumuna gönderilmeye başlandı.

Bu kararın ardından ‘Periyodik Tablo’ya yeni bir sıra eklenmiş oldu.

yeni-periyodik-tablo

Rusya, ABD ve Japonya’daki bilim insanlarının bulduğu dört süper-ağır kimyasal element, uzmanlar tarafından kontrol edildikten sonra resmi olarak tablodaki yerini aldı.

Böylelikle tablonun yedinci sırası da dolmuş oldu.

En son 2011 yılında 114 ve 116 sayılı elementler tabloya girmişti.

Merkezi ABD’de bulunan kimyasal sınıflandırma, terminoloji ve ölçümlerden sorumlu küresel örgüt, Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Derneği 113, 115, 117 ve 118 şeklinde belirlenen dört yeni elementi 30 Aralık’ta tescil etti.

İnsan eliyle oluşturulan yeni elementler, hafif atom çekirdeklerini birbiriyle çarpıştırıp radyoaktif süper ağır elementlerin parçalanmasını izleyerek bulundu.

Guardian’ın haberine göre Japonya’da Riken Enstitüsü’nde araştırmayı yürüten Kosuke Morita ekibinin şimdi “119 elementinin ve ötesinin bilinmeyen bölümlerine bakmayı planladıklarını” söyledi.

Kimya dalında Nobel ödülü almış Ryoji Noyori buluşla ilgili “Bilim insanları için bu, Olimpiyatlarda altın madalya kazanmaktan bile daha değerli” dedi.


İlk Dönem Yarıyıl Tatili
19 Ocak 2018 CumaSPONSORLAR

Üye OlŞifremi Unuttum