Doğadan Uzaklaşmak Gözümüzü Bozuyor

Sonuçları Ophthalmology dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları 2050 yılında dünya nüfusunun yarısının uzağı görme problemi (miyop) yaşayacağını, onda birinin ise yüksek dereceli miyop nedeniyle kör olma riskiyle karşı karşıya olduğunu öngörüyor.

Göze gelen ışığın, sinir hücreleri tarafından algılanıp beyne iletildiği retina üzerine doğru şekilde odaklanamaması, yakını ve uzağı görmeyle ilgili ortaya çıkan görme problemlerinin başlıca nedeni. Bu göz kusurlarından miyop, özellikle yüksek dereceli olması durumunda, göz merceğinde yol açtığı problemler nedeniyle kalıcı görme kayıplarına sebep olabiliyor.

Yapılan son araştırmada, 2000 yılında dünya genelinde 1,4 milyar olan miyoplu insan sayısının hızlı bir artışla 2050 yılında 4,8 milyara çıkabileceği öngörülüyor. Yani günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık %30’u uzağı görmeyle ilgili problemler yaşarken, bu oranın 2050’de %50’ye ulaşabileceği tahmin ediliyor.

goz_yapisi

Aslında son yıllarda yapılan araştırmalar dünyanın bazı bölgelerinde, özellikle gelişmiş ülkelerde, yüksek dereceli miyop vakalarında hızlı bir artış olduğunu gösteriyor. Bu durumun nedeninin çevresel faktörler ve hayat tarzımızdaki değişimler olduğu düşünülüyor.

Göz küresinin yatay ekseni boyunca uzaması sonucu ortaya çıkan miyobun genetik temelli bir göz kusuru olduğu düşünülüyordu. Ancak eğitim seviyesi arttıkça miyop görülme sıklığının artması çevresel faktörlerin de etkili olabileceğini gösteriyor.

Kapalı alanlarda daha fazla zaman geçirmek, yapay ışığa daha fazla maruz kalmak, televizyon ve mobil cihazlar karşısında geçirilen sürenin artması gibi nedenlerin son yıllarda miyop vakalarındaki hızlı artışın temel sebeplerinden olduğu düşünülüyor.

manzara

Araştırmalar açık havada geçirilen zaman ve yapılan aktiviteler arttıkça gözdeki odaklanma sorununun azaldığını gösteriyor. Bilim insanları doğal ışığa maruz kalmanın, retinada dopamin salgılanmasını artırarak gözün yatay ekseni boyunca uzamasını azaltıcı etkiye sahip olduğunu söylüyor.

Kaynak:http://www.bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/dogadan-uzaklasmak-gozumuzu-bozuyor

2024 LGS Sınavı
04 HAZİRAN 2024 PAZAR